Gjendet peshkatari rus gjashtë muaj pas zhdukjes, tregon se si arriti të mbijetoj në -39 gradë Celsius

Peshkatari i paidentifikuar mbijetoi gjashtë muaj në tundrën arktike, qindra kilometra larg fshatit të tij Ust-Belaya.

Ai u nis me varkë në shkretëtirën e Chukotka – rajoni më lindor i Rusisë, por lumi ngriu, duke e lënë atë “të bllokuar” në errësirë.

Për t’i mbijetuar kushteve ekstreme të motit dhe temperaturave prej -39 gradë Celsius, burri 70-vjeçar është strehuar në një ‘kasolle gjuetie’ në pellgun e lumit Anadyr, pa ngrohje.

Meqenëse ai u shpëtua për mrekulli, u konstatua se ai kishte një makinë dëbore që u përpoq ta përdorte për t’u kthyer në shtëpi.

“Për fat të keq, atij i mbaroi benzina dhe kishte frikë të shkonte në këmbë në fshat, nga frika e ngrirjes”, raportohet më tutje.

Laisser un commentaire