Largohen njësitet e KFOR-it nga Komuna e Zveçanit, vlerësohet situatë e stabilizuar

Njësitë nga Batalioni i Forcave Rezervë Operacionale të misionit të KFOR-it nuk do të jenë më të pranishme në ndërtesën e komunës së Zveçanit.

KFOR ka njoftuar se kjo është rezultat i gjendjes së stabilizuar në komunën e Zveçanit.
“Gjendja në komunën e Zveçanit është stabilizuar. Si rezultat, njësitë nga Batalioni i Forcave Rezervë Operacionale të misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO nuk do të jenë më të pranishme në ndërtesën e komunës. Në vend të kësaj, ata do të qëndrojnë në zonë dhe do të kryejnë patrullime të rregullta për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë njerëzit që jetojnë në komunën e Zveçanit.”

“KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme. KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë.”

Cette publication a un commentaire

  1. Amy Bass

    It’s appropriate time to make some plans for the future
    and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to
    suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article.
    I desire to read even more things about it!

Laisser un commentaire