Një këngë hit izraelite që ka 18 milionë shikime bën thirrje për vdekjen e Dua Lipës dhe Bella Hadid

Dy muzikantë izraelitë bënë thirrje për vdekjen e këngëtares Dua Lipa dhe modeles Bella Hadid në këngën e tyre popullore “Harbu Darbu”, duke lënë të kuptohet se ata ishin përgjegjës për sulmet e Hamasit që ndodhën më 7 tetor, raporton The Times .

Kënga ka grumbulluar më shumë se 18 milionë shikime në YouTube që nga publikimi i nëntorit të kaluar dhe është quajtur “kolona zanore jozyrtare e luftës në Gaza”, ndërsa reperët Ness dhe Stila përmendin në hebraisht një listë të njerëzve që ata thonë se janë “përgjegjës”. për sulmet”.

“Çdo qen do të marrë atë që meriton,” thonë reperët, të cilët përmendin Hassan Nasrallah, udhëheqësin e Hezbollahut, Mohammed Deif, kreun e Brigadave al-Qassam, krahun e armatosur të Hamasit dhe Ismail Haniyeh, presidentin e krahut politik të Hamasit. .

Ndërsa kërcejnë në turmë dhe i japin kamerës gishtin e mesit, reperët emërojnë gjithashtu persona të famshëm që i konsiderojnë po aq përgjegjës për sulmet për shkak të qëndrimit të tyre kundër luftës. Këngëtarja Dua Lipa, modelja Bella Hadid dhe ish-ylli i pornos Mia Khalifa ishin në listën e tyre të zezë. Khalifa iu përgjigj këngës, e cila ka shkaktuar polemika jashtë vendit, duke u tallur me përdorimin e goditjeve izraelite për praktikë.

“Ata nuk mund të bëjnë thirrje as për gjenocid në kulturën e tyre.” Ata duhej të kolonizonin diçka për të arritur në numrin 1”, shkroi ajo në Platformën X.

Dor Soroker, një nga reperët e këngës i njohur më mirë si Stila, mbrojti tekstin dhe izraelitët aktualë që kritikonin Dua Lipën dhe Bella Hadid, të cilët të dy bënë thirrje për një armëpushim.

Ata nuk mbajnë armë fizikisht, por fjalët e tyre janë shumë të fuqishme”. Përhapja e gënjeshtrave është e rrezikshme. Dhe çfarë nëse lajmet e tyre të rreme frymëzojnë njerëzit të vrasin hebrenjtë? Është shumë e ngjashme me atë që Nasrallah bën në fjalimet e tij”, tha ai në një intervistë të fundit.

Kori i këngës “Harbu Darbu” feston disa nga brigadat më të famshme të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), duke përfshirë njësitë Givati, Golani dhe Kfir. “Një, dy gjuaj”, këndojnë reperët gjatë këngës. Tekstet përmendin premtimin se nuk do të ketë falje për sulmin e 7 tetorit dhe se çdo bombë që bie në Gaza do të mbishkruhet me emrin e dikujt për t’u hakmarrë për vdekjen e tyre.

Në pjesën e saj të këngës, 21-vjeçarja Nesia Levy, e njohur më mirë me emrin e saj artistik Ness, vlerëson Forcat Ajrore izraelite për sulmin në Gaza. “Bëni gati prapanicën sepse po vjen Forca Ajrore. Lëkundjet u ndjenë deri në Tel Aviv. Të gjitha vajzat shikojnë ushtarët”, janë disa nga rreshtat e saj.

Laisser un commentaire